• Головна
  • 2 квітня 2021 року – Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму

2 квітня 2021 року – Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму

Щорічно 2 квітня відзначається Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму. Цей День був встановлений резолюцією 62/139 Генеральної Асамблеї ООН від 18 грудня 2007 року, в якій вказується на необхідність забезпечення дітям і дорослим з аутизмом “можливості жити повним і змістовним життям”. Також в документі міститься заклик виконувати Конвенцію про права людей з інвалідністю (прийнята в грудні 2006 року, вступила в силу в травні 2008 року), яка стверджує принцип дотримання всіх прав людини і основних свобод щодо інвалідів. Мета Дня – привернути увагу громадськості до необхідності допомагати людям з аутизмом і підвищувати якість їх життя.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я одна дитина з 160 дітей страждає розладом аутистичного спектру (РАС). ВООЗ підкреслює, що ця цифра є середньостатистичною і в деяких добре контрольованих дослідженнях фактичні цифри набагато більше. Відомостей про поширеність РАС в країнах з низьким і середнім рівнями доходів немає, але відомо, що кількість аутистів має стійку динаміку до збільшення в усьому світі.

За даними статистики на 01.01.2021 року в Харкові на диспансерному обліку перебувало 605 дітей, що страждають на аутизм (в 2019 p.- 489 дітей), з них вперше виявлено захворювання у 98 дітей (в 2019 p.- 91 дитина). Діти з інвалідністю по даному захворюванню – 426 дітей (в 2019 р. – 344 дитини), з них вперше отримали інвалідність – 94 дитини (в 2019 р. – 62 дитини).

Аутизм – розлад, шо виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вираженим і всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування, а також обмеженими інтересами і повторюваними діями.

Причини. Точні причини аутизму невідомі фахівцям, однак виділяють ряд факторів, які можуть сприяти розвитку цього захворювання, до них відносяться: ДЦП; перенесені матір’ю під час вагітності інфекційні захворювання, такі як краснуха, цитомегаловірус; ожиріння та інші порушеннями обміну речовин у матері та ін. Епідеміологічні дані однозначно вказують на відсутність причинного зв’язку між розладами аутистичного спектру і вакциною від кору, паротиту та краснухи.

У деяких дітей симптоми аутизму можна виявити вже в дитинстві. Найчастіше аутизм проявляється до трьох років. Зовнішні клінічні ознаки аутизму у дитини першого року життя практично відсутні і тільки досвідченим батькам, які мають більше 1 малюка в сім’ї, вдається помітити будь-які відхилення в розвитку, з якими вони звертаються до лікаря. Ознаки аутизму можуть змінюватися в залежності від рівня розвитку дитини та її віку.

Щоб вчасно розпинати аутизм у дитини, потрібно уважно спостерігати за її поведінкою, фіксувати нетипові для дітей того ж віку прояви.

Ознаки та симптоми аутизму:

  • Порушення мови. Частина дітей-аутистів не розмовляє зовсім, інші сильно відстають від своїх однолітків в мовному розвитку. Діти у віці до 12 місяців не гулять, можуть видавати одні й ті ж звуки, в 2 роки у них вкрай бідний словниковий запас (близько 15 слів), до 3 років вони майже не здатні комбінувати слова. Ці діти говорять про себе в третій особі, не використовують звернень і особових займенників.
  • Відсутність емоційного контакту з людьми, в першу чергу – з батьками. Малюки, які страждають на аутизм, не дивляться людям в очі, не тягнуться до батьків на руки, не посміхаються.
  • Проблеми в соціалізації. Перебуваючи серед інших, дитина з аутизмом відчуває звернувся до неї. Вона не вміє грати з однолітками, не може побудувати дружні відносини, тому що не розуміє емоцій інших людей, правила ігор.
  • Приступи агресії Будь-який розлад, невдача може викликати у дитини спалах гніву, спровокувати істерику, фізичну атаку. Агресія у дітей-аутистів може бути спрямована на інших і на самих себе, останнім зафіксовано у 30% хворих.
  • Слабкий інтерес до іграшок.
  • Стереотипність поведінки, боязнь перемін. Для дітей, які страждають на аутизм, характерна компульсивна поведінка, тобто прихильність до певних правил, розпорядку. Якшо цей розпорядок порушується, вони сильно переживають, чинять опір, впадають в агресію.

Кожен випадок захворювання індивідуальний: дитячий аутизм може мати всі перераховані симптоми, а може проявлятися лише деякими особливостями поведінки та мови. Раннє виявлення дітей з аутизмом в ранні терміни відіграє величезну роль. Чим раніше буде розпочато лікування, а у випадку з аутизмом – коригування комунікативних здібностей, тнм більше шансів отримати позитивні і стійкі результати в подальшому розвитку дитини.

Основними методами діагностики аутизму у дітей є: проведення тестів із спеціальними опитуваннями; УЗД головного мозку – дозволяє виявити або виключити пошкодження і аномалії будови головного мозку, які можуть провокувати симптоми захворювання; ЕЕГ – проводять з метою виявлення епілепсії, так як іноді аутизм може виявлятися епілептичними припадками; огляд дитини отоларингологом і перевірка слуху – це необхідно для виключення затримки розвитку мови при глухуватості.

Лікування. Початковий етап в лікуванні аутизму полягає в навчанні аутиста помічати навколишній світ і те, що відбувається навколо. Це допомагає налагодити взаємодію з зовнішнім світом, вибудувати взаємини спочатку з близькими людьми, а після – з незнайомцями, набути навичок спілкування та ін. В лікуванні аутизму також застосовують інші методи: психотерапія; терапія спілкування; аудіо-вокальна тренування; холдинг-терапія; метод “форсованої підтримки”; ігро-, трудотерапія; спеціалізована лікувальна фізкультура; фармакотерапія та ін.

Повністю запобігти розвитку аутизму або вилікувати його неможливо. Але батькам важливо якомога раніше звернутися за допомогою до фахівця, провести раннє діагностування та корекцію.

У м.Харкові в КНП «Міська дитяча поліклініка №23» Харківської міської ради (к.т.725-56-55) діє відділення раннього втручання, що дозволяє проводити діагностику і ранню корекцію розладів, пов’язаних з аутизмом.

Кваліфіковану медичну допомогу дітям, які страждають на аутизм надають в КНП «Міська дитяча лікарня №5» Харківської міської ради, розташованого за адресою: м.Харків, вул. Танкопія, 43, (к.т. 725-06-82), де впроваджено використання програми АВА-терапії (поведінкова терапія) і системи альтернативної комунікації PECS для подолання дезадаптивних порушень у дітей з аутизмом.

У КНП Харківської обласної ради «Обласний спеціалізований будинок дитини «Гіппократ»» командою фахівців проводиться діагностика і корекційні заняття з дітьми молодшого віку (до 3 років), які мають розлади, пов’язані з аутизмом, методом АВА- терапіі.

Дотримуючись рекомендацій фахівців, діти, які страждають аутизмом, направляються в Центри іпотерапії та дельфінотерапії.

Головний лікар                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я» А.А. Григоренко